Deneme sınavlarında stres yaşamıyorum. Peki ama sınavda ya heyecanlanırsam? Sınav heyecanını yenmek için ne yapmalıyım?

Deneme sınavları ve zaman yönetimini öğrenmek, siz sevgili öğrencilerimiz için heyecanın ve sınav stresinin kontrol altına alınmasında iyi bir fırsattır. Öğrencilerimizden gelen şikayetlere baktığımızda “Deneme sınavlarında heyecanlanmıyorum ama TYT’de çok heyecanlandım. Ya AYT’de de heyecanlanırsam”  tarzı düşüncelere sıkça rastlamaktayız.

Burada iki hata yapılmış olabileceğini düşününüyoruz. Birincisi “Deneme Sınavlarına” olan bakış açısıdır. Deneme sınavlarına sıradan herhangi bir sınavmış gibi yaklaşılırsa zamanı yönetmeyi öğrenemezsiniz. “Olsa da olur olmasa da, kaybedeceğim bir şey yok nasılsa” diyerek değer azaltılırsa bu tutum deneme sınavlarının amacını yok edecektir.  Bu durumda gerçek sınavda zamanı yetiştirememe, heyecan ve stres yaparak deneme sınavlarındakine oranla daha fazla hata yapılmasına neden olacaktır.

İkincisi , “Gerçek Sınava” değerinin çok üstünde bir anlam yüklenmesi ile olur. Belki siz değil ama birçok kişi bu sınavı başaramadığında dünyanın sonu olacağını düşünmektedir. Bu sınav gerçekte kazanmak veya kaybetmek olarak değerlendirilmemelidir. Unutulmaması gereken şey, her zaman başka bir seçeneğin olduğudur. Planlı ve etkin çalışarak seçenekleri arttırmaya çalışmak en akılcı yoldur.

Sevgili öğrenciler, siz düzenli ve etkin çalışıp her deneme sınavını gerçek bir sınav psikoljisi ile yaşayın, bunu sınav sonuçları açıklandığında bol seçeneğiniz olsun diye yapın. Temmuz ayında alacağınız sonuçlarla tercih danışmanına danıştığınızda aslında önünüzde ne kadar güzel ve çokça seçenekler olduğunu göreceksiniz.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir