Sınav stres,yle başa çıkmanın yolları nedir? Peki ya sınav stresinin öğrenci üzerindeki olumsuz etkileri? Sınav stresi birçok öğrenci için dert olarak görülse de aslında bilinen bazı yanlışları da ortaya koyuyor.  Kariyer ve tercih danışmanlığı sırasında aileler ile yaptığımız görüşmelerde,  “Çocuğum sınav stresi yüzünden 5 yanlış yaptı, yoksa aslında çok daha iyi yapıyor” diyerek bunu strese ve kaygıya bağlaması gerçekte işi kolaya indirgemesi olarak düşünülebilir.  

Aslında sorulması gereken asıl soru şudur: “Peki diğer soruları nasıl doğru yaptı?

Çocuğunuzun yaptığı yanlışları sadece sınav stresine, sınav heyecanına, sınav kaygısına ve dikkat eksikliğine bağlarsanız, bu durum çocuğunuzun soru çözmesine ya da öğretmenine soru sormasına engel olacaktır. Çünkü bu durum, çocuğunuzun “zaten biliyorum sadece stresten yapamıyorum” gibi bir düşünceyi iyice benimsemesine ve kendini çaresiz hissetmesine neden olur. Çocuğunuzun yaptığı yanlışlar sınav stresinden olabileceği gibi, bu yanlışların konu eksikliğine ve konuların yeterince pekişmediğine işaret ettiğini fark etmek gerekir.

Kısa sürede çözüm için birkaç yol vardır. İyi bir eğitim kadrosu olan yerden birebir özel ders almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede konu eksiklerini de kapatabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken de bir kariyer danışmanıyla ortak çalışılarak gelecek planı oluşturulup hedef konulmasını da sağlayabilirsiniz. Kariyer danışmanlığı hizmeti alan öğrenci kendini tanıyacak ve hayalindeki geleceği tasarlayıp kendine gerçekçi bir hedef belirleyebilecektir. Kendini tanıyan ne istediğini bilen ve geleceğini bu doğrultuda tasarlayan öğrenci kaygıdan ve stresten uzaklaşacaktır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir